Výstava historických panenek na zámku Dobříš

Už delší dobu přemýšlím nad tím, že bych Vás krom mých střípků z našeho života mohla i trochu inspirovat. No a protože nejsem ani beauty ani fashion a už vůbec ne food guru, jediná oblast, ze které vám mohu přinášet nějaké novinky je kultura. Přeci jen jsem se jako redaktorka v kulturní oblasti pohybovala, a tak mi i teď na mateřské stále chodí zajímavé tiskové zpráva a pozvánky na akce. A já bych se s těmi nejzajímavějšími ráda podělila. Rozhodla jsem se proto udělat tady takový miniprojekt s hastagem #nesedimdomasdetmi , pod kterým budu publikovat různé tipy na kulturní akce a výlety s dětmi.
A samozřejmě budu ráda, pokud se i vy aktivně zapojíte a budete mi dávat tipy nebo přímo sdílet vaše akce pod #nesedimdomasdetmiA první tip, kterým naši malou rubriku začnu se bude týkat výstavy historických panenek na Dobříši (jasně, tohle je tip hlavně pro holčičky), která potrvá až do srpna. K vidění je zde na sto panenek, z nichž některé pocházejí z období kolem roku 1910. „Panenky nám na výstavu zapůjčila paní Soukupová z Příbrami, která za uplynulých deset let vytvořila sbírku čítající kolem pěti set kusů. Na zámek nám zapůjčila necelých sto exponátů, které zakoupila převážně na aukcích,“ říká Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš. Mezi exponáty nechybějí vzácné panenky látkové, miminka či budoárové panenky, které v minulosti fungovaly jako dekorace dámských ložnic a šaten.Některé vystavené panenky mají originální oblečení, většinu oděvů ale panenkám ušila jejich majitelka. Sama panenkám vedle pestrých šatiček vytvořila také honosné paruky a zrekonstruovala jejich kočárky, postýlky a další kusy nábytku či doplňky. Ty představují zajímavé ozvláštnění celé výstavy. „Například při pohledu na bryčku pro panenku v italském salonku si můžeme povšimnout, že bryčka byla určena pouze pro jednu osobu – šlechtična si koně kočírovala sama. Ve stejné místnosti stojí za pozornost i dva dětské kočárky – dvoukolák a bílý renovovaný kočárek,“ říká Tereza Vyhlasová.


Nejstarší panenky, které jsou na zámku k vidění, pocházejí z počátku dvacátého století a všechny se mohou chlubit tím, že prošly dětskýma rukama. Zámecká výstava se může rovněž pyšnit podtitulem mezinárodní. „V hostinských saloncích, ložnicích a spisovatelském pokoji se návštěvníci setkají s panenkami z celého světa – nechybí panenky vietnamské, číňanka v originálním kroji, skotský tulák či indiánka. Stejně tak jsou ale zastoupeny exponáty, které vznikly v nedaleké Příbrami, v závodu hraček Hamiro, jenž byl od roku 1932 největším výrobcem hraček u nás,“ informuje Tereza Vyhlasová.


Výstava panenek je ke zhlédnutí v hostinské části zámku Dobříš v rámci prvního prohlídkového okruhu. Vstupné dle běžného ceníku. Více informací na www.zamekdobris.cz.