Přírodní doplňky k hormonální rovnováze a cvičení podle Mojžíšové

Vítám vás u 2. dílu seriálu Na cestě k mateřství. Poté, co jsem začala cvičit hormonální jógu, ale výsledky s úpravou cyklu se stále nedostavovaly, rozhodla jsem se začít jednat více akčně. Více jak rok po vysazení antikoncepce jsem prakticky vůbec nemenstruovala. Moje stávající gynekoložka v soukromé ordinaci v Praze Strašnicích to příliš neřešila a chtěla nechat tělu čas se zotavit. Po roce jsem ale usoudila, že tělo mělo již dostatečnou šanci se ze změnami vyrovnat samo a pokud nepomáhá pití Kontryhelového čaje a pojídaní kyseliny listové, je zapotřebí nasadit silnější zbraně.
Ještě předtím než jsem šla na konzultaci ke své gynekoložce, objednala jsem si kapky Gynex. Podle popisu jsou Gynex kapky od společnosti Energy jsou bylinným přípravkem, vhodným na celou řadu potíží. Nejvíce jej však vyhledávají ženy, kterým se z nejrůznějších důvodů nedaří otěhotnět nebo mají potíže se svým menstruačním cyklem. Přípravek Gynex silné antioxidační, regenerační a detoxikační účinky a pomáhá celkově vyrovnávat výkyvy organismu na psychické i hormonální úrovni. Já jsem je brala tři měsíce 6 kapek 3x denně po dobu 3 týdnů, pak jsem týden vynechala zase znova. Ale nezaznamenala žádný posun. Respektive ani po třech měsících jsem menstruaci nedostala. Kapky nejsou zrovna moc chutné, ale když je člověk zapije pořádně čajem nebo vodou, tak se to dá:) Kamarádka, která je také brala mi říkala, že kapky ze začátku její pravidelný cyklus udělaly silnější a delší, ale pak se to srovnalo, takže asi působí jak na koho. Četla jsem pak na různých diskuzích, že některým ženám se po nich zhoršila pleť, ale to prý také trvalo jen první měsíc. Řekla bych, že u tohohle přípravku jsou výsledky upravení cyklu tak podle zdrojů z mého okolí 50:50.


K užívání Gynexu jsem pravidelně každý večer cvičila hormonální jógu. A začala jsem taky cvičit cviky podle Mojžíšové. Metoda Mojžíšové je založena na tom, že kondice pohybového aparátu přímo souvisí s vnitřními orgány a jejich správnou funkcí. Je důležité si uvědomit, že v lidském těle zkrátka všechno souvisí se vším. V důsledku úrazu, nedostatku pohybu či stresu mohou být některé svaly v našem těle v nepřirozeném napětí, které nemůžeme vůli ovládat. Jiné svaly zase mohou být díky našemu způsobu života ochablé. Napětí svalů ovlivňuje činnost nervů a prokrvování v dané oblasti a tím se napětí přenáší i na svalovinu vnitřních orgánů. Napětí svalů dutiny břišní, zádových svalů a svalů pánevního dna má proto často za následek problémy s fungováním pohlavních orgánů – bolestivý pohlavní styk či menstruaci, anovulační cykly. Cílem rehabilitační metody podle Mojžíšové je opětovně dosáhnout svalové rovnováhy, tedy uvolnit napjaté a posílit ochablé svaly. Úspěšnost metody při léčbě neplodnosti u žen se uvádí zhruba 33 % a 60%úspěšnost při řešení absence menstruace.Nechodila jsem už na žádný kurz, ale našla jsem si jednotlivé cviky a podle nich jsem doma cvičila. Na cvičení se můžete podívat na youtube zde:https://www.youtube.com/watch?v=OHrfMV-iOqE
(toto video sice nemá vysokou kvalitu obrazu, ale na rozdíl od jiných jsou všechny cviky v jednom krátkém videu a stručně vysvětleny)
A když si to pak zažijete, mohlo by vám stačit si sestavu cviků jen vytisknout tak jak já a cvičit podle toho. Já si vytiskla cviky z této stránky:https://www.cviceni-mojzisova.cz/node/13
Cvičení mi přišlo nenáročné. Když to porovnám z hormonální jógou, tak mi ta sestava přišla jednoduší a rychleji pochopitelná a aplikovatelná. Z cvičení jsem měla dobrý pocit. A to je asi to hlavní, co mi přineslo. Bohužel se nekonaly žádné zázraky a menstruační cyklus sám nenaskočil.
Každopádně si myslím, že cvičení ať už hormonální jógy nebo Mojžíšové vám rozhodně jen prospěje. A tak jsem to brala i já. Ano, nepopírám, že jsem byla lehce zklamaná, že se mi cyklus díky cvičení nerozjel, ale na druhou stranu jsem byla ráda, že pro své tělo dělám něco užitečného a hýbu se. Přestala jsem totiž chodit na bikram jógu (neboť cvičení v tom šíleném vedru nebylo úplně vhodné pro někoho, kdo bojuje s hormony a chce otěhotnět). Opustila jsem i lekce moderního baletu, na které jsem předtím v Praze chodila, protože mi v té době nevyhovoval rozvrh a tak mi vlastně z aktivního životního stylu zbylo jen běhání. Cvičení doma tak krom běhu byla má jediná pohybová aktivita.Když jsem pak dorazila k mé gynekoložce na kontrolu a Gynex ani cvičení ani bylinky nezabíraly, dohodly jsme se na nasazení Nosifolu. Nosifol jsou sáčky, které obsahují myo-inositol a kyselinu listovou, zinek a vitamíny D3, B6 a B12. Kyselina listová se podílí na dělení buněk a podporuje růst zárodečných tkání v těhotenství. Zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Já měla Nosifol doporučený hlavně kvůli látce inositol, která dokáže podle klinických studií redukovat luteinizační hormon v plazmě, příznivě ovlivňuje hladinu testosteronu, prolaktinu a poměr luteinizačního a folikulostimulačního (FSH) hormonu. V praxi to pro mě mělo znamenat, že inositol srovnává inzulín v těle, které bojuje s hormony a přispívá tak k ovulaci. Brala jsem jeden sáček ráno a jeden večer. S doktorkou jsem byla pak domluvena na další kontrolu za dva měsíce. Během užívání Nosifolu jsem měla problémy s nafouknutým břichem a nadýmáním. Také se mi zhoršily migrény. Jiné příznaky, že se něco děje jsem ale nepociťovala. Ani po dvou měsících užívání se menstruace nedostavila a tak jsem se s mou gynekoložkou dohodla na tom, že k Nosifolu zkusíme ještě nasadit přírodní bylinný koncentrát Hermann Femigard. Hemann Femigard je bylinný koncentrát MUDr. Václava Vydry, známého gynekologa, který se zaměřuje na neplodnost žen a mužů. Bylinnou směs Femigard vyvinul a patentoval na podporu plodnosti párů. Femigard zmírňuje vedlejší účinky hormonálních přípravků, pomáhá k regulaci biorytmu ženských pohlavních orgánů na principu regulace hormonálně složitě řízených funkcí, navození optimální citlivosti pro autoregulační mechanismy. Působí na správnou funkci hypofýzy, která řídí celý cyklus. Protizánětlivá složka extraktu současně odstraňuje patologické příznaky provázející menstruační cyklus a usnadňuje ovulaci.

Jestli mi s úpravou cyklu pomohl a proč jsem vyhledala lékařku čínské medicíny si povíme v třetím díle. Pokud si najdete čas a chuť si jej přečíst budu ráda. Stejně jako za vaši zpětnou vazbu na instagramu.

PS: Jestli vám připadá, že na fotkách vypadám nějak mladě, nezdá se vám to:) Fotky jsou tématicky z archivu a je mi na nich 27 :)