První seznámení s čínskou medicínou na cestě k mateřství

V 3. díle mého seriálu Cesty k mateřství bych se s vámi chtěla podělit o mé zkušenosti s Femigardem a tradiční čínskou medicínou. Od vysazení antikoncepce uplynuly už dva roky a já stále nejen, že nebyla těhotná, ale ani jsem samovolně nemenstruovala. Měla jsem za sebou pravidelné užívání Gynexu i Nosifolu a přesto se nic nedělo. 
Moje gynekoložka mi několikrát menstruaci vyvolala injekcí a to byla jediná doba, kdy jsem menstruovala. K Nosifolu jsem si přikoupila koncentrát Femigard. Ten jsem užívala 3xdenně, kdy jsem lžičku koncentrátu smíchala s deci vody a vypila před jídlem. Po Femigardu jsem měla nafouklé břicho, hlavně večer a to opravdu hodně. Břicho navíc bylo takové teplé, jakoby v jednom ohni a měla jsem bolesti břicha. Menstruace přesto nepřišla. Brala jsem jej 12 týdnů v kuse a po těch 12 týdnech...Opět nic. Zase nic. Další tři měsíce uplynuly a stále se nic nedělo. Výrobce doporučuje po těch 12 týdnech udělat 4 týdenní přestávku a začít znovu. Všude na netu jsem četla pozitivní ohlasy, tak jsem se rozhodla dát Femigardu ještě jednu šanci naposledy společně s Nosifolem zkusit ještě jednu 12týdenní kůru. Do toho všeho jsem poctivě každý den cvičila hormonální jógu i Mojžíšovou. A snažila se na TO nemyslet. Jenže to se lehce řekne....Ale podstatně hůř udělá. Svěřila jsem s mým trápením nejlepší kamarádce. Do té doby vlastně nikdo krom manžela o našem snažení neměl ani potuchy. Akorát se nás neustále všichni ptali, že když už jsme se vzali, tak kdy konečně přijde na řadu dítě....A ano vyslechli jsem si i řeči o tom, jak jsem příliš velcí karieristi a neměli bychom zbytečně tak dlouho s dítětem otálet....no, kdyby tehdy ti lidé věděli...o tom psychickém trápení a řečí a "dobře míněných rad" vám ale napíšu zase jindy.

Kamarádka mi řekla, jestli nechci zkusit její lékařku, která provozuje tradiční čínskou medicínu. A já si řekla, proč ne. Stejně už jsem do těch všech přípravků investovala tolik peněz, že krom dalších vyhozených tisíc za to nic nedám. Tou dobou už mě moje gynekoložka chtěla poslat na reprodukční kliniku, ale já se rozhodla, že před tímto radikálním krokem zkusím ještě další mozaiku přírodní cesty. Dojela jsem onu druhou 12 týdenní kůru s Femigardem, dobrala asi 7 nebo 8 balení onoho koncentrátu a týden na to už jsem seděla v čekárně lékařky TČM (tradiční čínské medicíny). To, že ani teď Femigard nezabral, je vám asi jasné :)Od mé gynekoložky jsem věděla, že hlavní můj problém jsou polycistické vaječníky. Syndrom PCO (polycistických ovárii) je endokrinní porucha, proto jsem měla ten Nosifol od lékařky, o ktérém jsem vám psala minule. Syndrom PCO není nijak vzácný a prakticky se jedná o jednu z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Normální vaječník má rozměry asi 30 x 20 x 15 milimetrů a nachází se na něm několik drobných folikulů, které jsou velké přibližně 6 milimetrů. Na rozdíl od polycystických ovarií, která jsou větší (na délku asi 40 milimetrů), a folikulů je na každém z nich alespoň 10 (12) a jsou uspořádané do pravidelného tvaru náhrdelníku. Ovaria mají porcelánový hladký povrch, protože vaječníky jsou uložené ve ztluštělém obalu. Tento příznak ovšem není vidět na ultrazvuku nebo při sonografickém vyšetření, ale pouze při invazivním vyšetření, tedy laparoskopii (na kterou jsem byla svou gynekoložkou také doporučena a o němž vám příště taky napíši). Podle odborníků mají ženy s PCO zvýšené množství mužského pohlavního hormonu testosteronu. PCO se také projevuje menším
počtem menstruačních cyklů v průběhu roku (nepravidelná menstruace) nebo naprostá absence měsíčků. Při menstruaci má žena málokdy ovulaci nebo ji nemá vůbec. Cykly jsou tedy anovulační, nezraje při nich vajíčko.


Více na: https://www.maminka.cz/clanek/syndrom-polycystickych-ovarii-casty-problem-na-ceste-za-miminkemVíce na: https://www.maminka.cz/clanek/syndrom-polycystickych-ovarii-casty-problem-na-ceste-za-miminkem
Lékařka TČM si vyslechla mé problémy včetně diagnózy mé gynekoložky, vyplnila se mnou šíleně dlouhý dotazník a pustila se do prohlídky. Zevrubně mi prohlédla jazyk a změřila tep. Do té doby na mě působilo příjemně. Jenže pak se pustila do psychologického rozboru. A jelikož mám státnice z psychologie, troufám si tvrdit, že do poněkud povrchního až amatérského rozboru. A začala mluvit o psychologické zdi, která vytváří i vlny, jimiž jsem se obehnala apod. Stála mi nad hlavou, já jsem musela zavřít oči, uvolnit se  a "napojit se duševně" na paní. Je to už několik let, tak si přesně nepamatuji, co všechno paní říkala a dělala, ale pamatuji si, že to bylo takové hodně zvláštní, pořád mi sahala na hlavu a já se necítila vůbec dobře, natož příjemně. Vlastně jsem si přála, aby tahle seance už skončila a přešli jsme k meritu věci. Jenže pragmatismus se tady moc nenosí. A já pro změnu zase nejsem příliš ezoterický typ.Abych to zkrátila tak po první návštěvě mi lékařka TČM doporučila změnit životosprávu (nutno poznamenat, že jsem v té době denně cvičila a jedla opravdu zdravě), razantně vysvětlila, že musím okamžitě přestat brát Nosifol a dostala jsem přednášku, jak se u ní léči naprosto zhuntované ženy po prodělaných pokusech o umělé oplodnění. A že kdyby k ní dorazily ještě před návštěvou reprodukčního centra, mohly dnes již mít děti. Paní se stavěla naprosto odmítavě k možnosti, že by se dala TČM třeba spojit s léky nebo postupy v reprodukčních center a vyloženě mi řekla, ať si vyberu jedno nebo druhé. Dle jejího názoru není možné kombinovat léčebné postupy západní a východní medicíny (tato informace mě hodně zaskočila, jelikož jsem se i předtím o TČM leccos zjišťovala a mnoho uznávaných kapacit se právě takovéto radikálnosti stranili). Dokonce zde zazněly slovo o tom, jak si doktoři spoustu věcí vymýšlí, záměrně předepisují určité léky, protože se jedná o lobby farmaceutických značek apod. V podstatě mi bylo řečeno, že za mým problémem stojí antikoncepce a psychický blok a udělám nejlépe, když vlastně ani nebudu už na gynekologii docházet, protože mi tam stejně nepomůžou a já do sebe budu cpát jen další a další předražené léky, které nejen, že mi nepomohou, ale ještě mi poškodí játra, ledviny apod.

Výstupem pak z této první schůzky bylo:

- dostala jsem a zaplatila vytištěný vzorový jídelníček s údaji, které potraviny vynechat a které naopak zařadit, co pít a nepít. Jídelníček měl ale pouze jednu A4.
- koupila jsem si speciální olej, kterým jsem si měla každý večer masírovat a zahřívat břicho a pak jej obalit celofánem a nechat celou noc působit
- koupila jsem si dvě motivační knihy a o pozitivním přístupu, síle myšlenek a afirmacích a o vyšším bytí
- koupila jsem si tři druhy tabletek, které ve kterých byly již dopředu slisované kombinace bylin a celkem jsem tak měla nějakých 9 balení tub s prášky
- koupila jsem si doporučené směsi koření a čajů
- dostala jsem kontakt na další dva lidi. Jeden z toho byl cvičitel Reiki  a jedna psychoterapeutka.

Za hodinu a půl konzultace a nákup všech těchto věcí, jsem v ordinaci nechala skoro 5 tisíc a odešla s domluvenou schůzkou na příští měsíc s tím, že mám paní doktorce po 14 dnech poslat fotku jazyka. Upřímně řečeno jsem si první setkání s tradiční čínskou medicínou představovala poněkud jinak a nijak nezastírám své rozčarování z této schůzky. Moje intuice mi ale našeptávala, že tohle není vina čínské medicíny, ale problém je někde jinde...A co myslíte, poslechla jsem ji...?

A jak se mi tedy ten první měsíc s tabletami a doporučeními TČM žilo? Absolvovala jsem ony návštěvy u doporučených kontaktů? A dala jsem TČM ještě po této zkušenosti šanci? To zase v příštím díle:)

Předchozí díly naleznete zde.

PS: Fotky jsou z archivu a jsou z naší dovolené v Turecku, která byla první a poslední s cestovkou :))