Jak jsem dala čínské medicíně druhou šanci

Minulý díl o mém seznámení s tradiční čínskou medicínou vyvolal docela rozruch. Psaly jste mi o svých zkušenostech, jak pozitivních, tak i negativních a já bych vás tímto pokračováním chtěla nechat nakouknout pod pokličku mého příběhu s TČM. A taky se dozvíte, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Musím přiznat, že jsem po první návštěvě neměla z paní z TČM příliš dobrý pocit. Zkrátka mi tam něco nesedělo. Nechtěla jsem to ale přiznat moji kamarádce, které k ní pravidelně chodí a tak jsem při její otázce na průběh návštěvy milosrdně zalhala, že dobrý. Když jsem jí ale ukazovala jídelníček, zjistila jsem, že jsme dostaly úplně ten samý a přitom se moje kamarádka u ní léčí s úplně jinými problémy. Už podle mě toto o něčem svědčí...každopádně jsem i tak se snažila tento jídelníček dodržovat.


Tři druhy různých prášků jsem pravidelně jedla 3x denně a pila doporučené bylinné směsi. Z prášků mi nijak špatně nebylo, jen jsem měla větší pocit zimovřivosti. Z nakoupených směsí koření jsem dělala vývary.

K doporučené psychoterapeutce jsem se neobjednala. Proklepla jsem si jí a paní absolvovala studium psychologie na pochybné soukromé škole, což mě opravdu nepřesvědčilo o její způsobilosti. Opravdu se nehodlám svěřovat nikomu jinému než řádně vyškolenému psychologovi nebo psychiatrovi z řádné univerzity a s více než pětiletým akreditovaným psychoterapeutickým výcvikem.Na Reiki jsem se ale ze zvědavosti objednala. Masáže Reiki totiž občas absolvuji i sportovci, takže to zajímalo i mého muže:) A taky jsem doufala, že to nebude žádné šarlatánství. Bohužel to na mě nepůsobilo vůbec dobře...ze zpětného pohledu mi to hodně připomíná praktiky, které jsem nedávno viděla v dokumentu ČT Infiltrace: Obchod se zdravím.

Kniha Žít s radostí od Sanaya Roman o pozitivních afirmacích byl jediný dobrý kup od dané dámy. Sice jsem knihu brala s nadhledem a všechno nebrala doslovně, ale poselství pozitivního myšlení a síly afirmací jsem si vzala k srdci a snažím se to aplikovat vlastně dodnes.
Po dalším vyšetření jsem dostala informace, že mě čeká ještě hodně dlouhá cesta, kdy musím své tělo zbavit škodlivin a teprve za rok bychom se měli snažit o miminko. Jinak je zde prý šance, že se nám může narodit postižené dítě, nebo dítě minimálně trpící astmatem, alergiemi, ADHD apod. (dost mě tím ta paní vyděsila). A opět jsem dostala pokyn k dalšímu nákupu tablet...

I přes tyto negativní zkušenosti s TČM mi něco říkalo, že tohle ještě nemá být moje poslední kapitola mého příběhu s tímto dva tisíce let starým učením. Domluvila jsem se proto na pracovní rozhovor pro jeden časopis s jinou lékařkou TČM a čekala, jak na mě zapůsobí tato žena s tím, že v případě kladných pocitů bych využila jejich služeb soukromě. A opravdu jsem ráda, že jsem tehdy poslechla a dala na svou intuici. Musím přiznat, že přístup a práce těchto dvou dam, které jsem navštívila se nedají srovnávat. Tato druhá dáma je všeobecně velmi uznávaná členka komory TČM, která před tím působila 20 let na interně jako klasická lékařka a už tehdy za komunismu byla velmi progresivní.

Nová paní doktorka měla zcela jiný přístup než předešlá dáma. Nijak se mě nesnažila zastrašit nebo vystrašit. Nemalovala černé scénáře, nevyhrožovala, že jestli budu nadále poslouchat západní lékaře, dopadne to se mnou špatně. Snažila se najít cestu kompromisu mezi západní a východní medicínou. A také se snažila o větší individuální přístup. To znamená, že odsoudila předem namleté prášky, které prodává jedna společnost jako již hotové univerzální produkty, ale namíchala mi své směsi ze 100 bylin. Sama mi ukázala cviky, které je dobré cvičit ať už pro početí, ale i pro srovnání mysli i těla. A domluvily jsme se na masážích, které ani tak nesouvisely přímo s otěhotněním, jako spíše s celkovou harmonizací mého stavu. Musím přiznat, že tato paní doktorka ve mě vyvolala úplně opačné pocity než moje první návštěva u někoho v ordinaci TČM. Tady jsem měla pocit, že jsem o opravdového odborníka a u někoho, kdo striktně nezavrhuje jiné postupy jen proto, že nejsou jeho.Díky tomu, že jsem dala čínské medicíně druhou šanci, změnil se i můj poněkud nevěřícný pohled na ni. Nestal se sice žádný zázrak a já ihned neotěhotněla, ale je pravda, že jsem se cítila mnohem lépe. Na těle i na duši. A když jsem ani za dalšího 3/4 nejen, že nebyla těhotná a ani mi sám nenaskočil menstruační cyklus, v klidu s pochopením jsem se s paní doktorkou dohodla, že budu pokračovat v mé cestě za miminkem na klinice reprodukční medicíny.

A o naší první návštěvě kliniky bude tak další díl.


PS: Fotky jsou z dovolené v Turecku v té době, takže se prosím nedivte mým šíleným platinovým vlasům, které jsem tehdy nosila:))) Taky se někdy nad fotkami z minulosti nestačíte divit? :)