Tipy psycholožky: Jak mluvit s párem, který se zatím neúspěšně snaží o miminko

Protože mi od vás chodí krásné ohlasy na rubriku Na cestě k mateřství, kde mi píšete, že při čtení článků máte pocit, jako byste četli svůj vlastní příběh, napadlo mě, že jste možná i vy stejně prožívali situace, když vaši přátele oznámili těhotenství nebo se jim narodilo miminko. Najednou jste možná řešili, že vlastně obě strany jaksi nevíte, jak spolu o tom mluvit. Na co se ptát, o čem raději pomlčet. A protože jsem tyto situace prožila v obou rolích,  napadlo mě položit otázky psycholožce na téma: Jak mluvit s párem, který se zatím neúspěšně snaží o miminko, zatímco vy jste otěhotněli nebo nedávno porodili. Myslím, že by rady psycholožky mohly být užitečné pro oba tábory. Možná jste už i vy na „druhé straně“ a právě prožíváte těhotenství či jste si před nedávnem přivezli z porodnice nového člena rodiny, a rádi byste pozvali na návštěvu přátelé, kteří v tom donedávna „byli s vámi“, ale na rozdíl od vás jsou oni pořád na „startovní čáře“ a vy si nejste jisti, co všechno s nimi probírat, abyste jim náhodou neublížili či nerozesmutnili. Nebo snad raději všechno okolo porodu a těhotenství neprobírat vůbec? Dala jsem dohromady 5 tipů, které mi při komunikaci s psycholožkou PhDr. Lucii Lebduškovou vyšly a budu ráda, pokud tím někomu usnadním tápání, jak se vlastně chovat k párům, kteří jsou na tzv. čekací listině na miminko.


1) Buďtě upřímní

S vašimi blízkými jste zřejmě prožili už spoustu zážitků, životních proher i výher, proto byste k nim měli být fér, nemlžit a říct jim o všem na rovinu. Navíc, pokud jste k sobě během vašeho dlouholetého vztahu upřímní, zřejmě by je nemělo překvapit, že o dítě stojíte, pokoušíte se o něj nebo jste jej plánovali. Přeci jen musejí počítat s tím, že se toto téma jednou může otevřít. Vezmu-li to z pohledu, kdy jsme se s manželem my dva snažili o dítě a některá z kamarádek otěhotněla, bez obalu jsem na ni vybalila, že jí to moc přeji a doufám, že už taky nebudu muset dlouho čekat. Chtěla jsem s ní bavit o všem, co prožívá, protože mě to prostě zajímalo. Jenže vím, že mnoho žen naopak hovory o něčem, co je pro ně zatím nedostižné, raději nevyhledávají a spíše se pak uzavírají do sebe nebo straní společnosti. Když jsme se proto v době, kdy jsem už byla těhotná potkali se přáteli, o kterých jsme věděli, že jsou již několik let ve fázi snažení a tušila jsem, že kamarádka právě spadá do skupiny, které není úplně příjemné poslouchat, jak mi otékají nohy, snažila jsem se hodně vyptávat na její život, novinky v práci, atd., aby si nepřipadala, že každá těhotná je středobodem světa.


2) Ženy, proberte to nejdříve mezi sebou


„Často jsou ženy těmi, které více sdílejí své životy, pocity a snahy, proto by mohlo být dobré, aby to nejprve spolu probraly ženy, případně muži zvlášť, aby se jednotlivé „jednotky“ mohly s novou informací popasovat, jak je jednotlivým pohlavím blízké a mohli se domluvit na tom, jak s tou informací budou společně nakládat dále. Pro neplodný pár to může být naopak cenná zkušenost, kdy jsou nuceni se konfrontovat se svou situací a dělat případné změny ve svém nastavení. Lidé rostou zkušenostmi, i toto může být cenná,i když možná bolestivá, zkušenost k růstu,“ doporučuje psycholožka z www.lucielebduskova.cz.


3) Někdy jsou větším strašákem naše obavy než realita

Doktorka Lucie pak varuje před zbytečným strachem, abychom se nedotkli citů těch druhých: „Pokud je vztah přátelství opravdu pevný, bylo by hloupé ztratit jej z domnělé obavy o jejich city. Respekt k nim, to ano, ale nepřebírejme zodpovědnost za jejich emoce. Třeba to zvládnou v klidu, a třeba ne, to ale nevíme. Myslím si, že je dobré to téma s nimi otevřít a zprůchodnit dříve než se z něj stane minové pole. Dejte jim čas na vstřebání informace a dohodněte se s nimi, co by potřebovali a jak se cítíte ohledně dalšího setkávání. Sami nejlépe vědí, co potřebují. Zkuste spolu najít cestu, která bude vyhovovat oběma stranám. S respektem a porozumění k oběma z nich.“


4) Nebojte se zeptat, jestli už přemýšleli nad náhradním plánem

Naštěstí jsou v dnešní době i jiné možnosti, jak se stát rodiči než přirozené početí. Možná už nad alternativami jako je umělé početí nebo adopce vaši přátelé či někdo z blízkých přemýšleli nebo už dokonce podnikli potřebné kroky. Nebo naopak jim tyto možnosti zatím ani nepřišli na mysl a mohou tak být rádi za vaše podnětné dotazy a nasměrování na novou cestu. Každopádně byste se neměli obávat před nimi nahodit i tato témata. "To, že čekáte miminko z vás přece nedělá jiné lidi a přátele jsou pořád ti samí lidé, s kterými jste probírali kdejaká tajemství či nepříjemnosti. Neměňte to to proto ani teď. Na druhou stranu snažit se do něčeho nutit, abychom ulevili pocitům viny z toho, že my ano, když oni nemohou, to by bylo zvláštní a spíše na škodu. Poslechněte proto svůj instinkt," radí Lucka.


5) Když je čas posunout přátelství na novou úroveň

Možná se teď přeci jen zamýšlíte nad tím, jestli opravdu nebude lepší se jich na některé věci raději neptat či si dát od sebe chvíli pauzu a přestat se stýkat na nějakou dobu, aby je vaše rostoucí bříško nebo sladký novorozenec příliš nezraňovali. Nehrajte žádné hry na schovávanou a napřímo se zeptejte, jestli jim vaše přítomnost teď nevadí nebo zdali o nějakých oblastech teď nechtějí hovořit. „Hlavně s nimi mluvte. „Ptejte se jich a oni vám to sami poví. Jak se cítí a jestli jim to vadí či nevadí a co by raději. Pokud to pak s Vámi souzní, je to v pořádku, pokud ne, je možná čas toto přátelství posunout na jinou úroveň, do nového rámce. Změna je život a někteří lidé do něj patří po delší dobu, někteří přicházejí a odcházejí, vztahy se mění a ať už je to z jakéhokoli podnětu, je dobré se na to připravit,“ uzavírá PhDr. Lucie Lebdušková.

A nakonec bych chtěla ještě dodat jednu důležitou věc. Prosím, nezačínejte hovory s přáteli otázkou: "Tak co, už?" nebo "Pořád nic?" Možná vám to přijde jako nevinný dotaz míněný dobře, ale věřte, že tyhle slova opravdu nikdo nechce slyšet. A ne neomlouvají to ani vaše rozbouřené hormony a "těhotenský" mozek. Však uvidíte, jak vám bude před porodem až se budou pro změnu všichni ptát vás, jestli UŽ? Nebo pokud UŽ to máte za sebou, tak si na to doma s miminkem vzpomeňte a raději tuhle otázku rychle spolkněte.


PS: Fotky jsou z našeho těhotenského focení:)