Tipy psycholožky: Jak překonat strach z porodu

Minulý článek ve spolupráci s psycholožkou měl u vás podle statistik velký úspěch. Rozhodla jsem se proto, že udělám tady na blogu takovou rubriku Tipy psycholožky. A protože další silné téma, které ve mě stále rezonuje je porod a jak překonat strach z něj. Možná to není váš případ a vy jste vyrovnané a silné ženy, takže je pro vás toto téma naprosto bezpředmětné. Ale možná taky máte obavy. Stejné obavy jako jsem měla před porodem já. Osobně si nemyslím, že strach z porodu mají pouze prvorodičky. Pokud totiž nevíte, do čeho jdete, máte strach z neznáma. Možná  jste slyšela hrůzostrašné historky kamarádek, vyprávění maminek a babiček nebo třeba viděly nějaký film o porodu a děsíte se, jak moc to bude bolet...No a když už jste si porodem prošly, máte pro změnu obavu, jestli to podruhé, potřetí...bude stejné nebo horší či lepší....Nejen, že víte do čeho jdete (a je vám jasné, že bez bolesti to asi nepůjde) ale doma musíte doma nechat už vaše prvorozené (nebo druho, třetí apod.), takže máte strach, aby se s vámi něco nestalo a vy jste se mohli brzo vrátit k vašim nejbližším. Zároveň máte obavy, jak vaše dítě zvládne několikadenní odloučení, zatímco budete v porodnici. Je to šílený koktejl hormonů, pocitů nejistoty, očekávání a právě oněch obav. Takže pokud se vás toto téma týká nebo si jen chcete přečíst, co radí psycholožka, například v otázce "císaře na přání" prosím, v klidu se začtěte.

1. Strach nás dělá obezřetnější

Ne náhodou se těhotenství nazývá jiným stavem. Podle psycholožky Kláry Rudolfové,která provozuje psychoterapeutickou ordinaci v Říčanech, je strach z porodu v mnoha ohledech užitečný, protože nás chrání, varuje a upozorňuje na okolnosti, situace, které si máme pohlídat či zařídit jinak. Proto přemýšlíme nad lékařskou péčí a vybíráme, kterou konkrétně porodnici, popř. porodníka, proto zvažujeme zda a koho u porodu...Obecně se ale strachu jen tak lusknutím prstu zbavit nejde. Zeptejte se sama se, jaký je to strach? Strach z čeho? V čem se cítíte ne-pohodlně, ne-jistě? Pozorujte, jakou nejmenší svoji potřebu máte / musíte / potřebujete zohlednit, zařídit, "uspokojit"? A možná je těch potřeb víc ... podle toho pak zohledňujte přání ohledně služeb, přístupu a medikamentů před, během a po porodu.


2. Při rozhovorech s kamarádkami se nenechte zmanipulovat

„Každým rozhovorem o porodu připouštíte možnost, že se dozvíte také něco, co jste vlastně vědět nechtěla. Pokud potřebujete uklidnit, je dobré právě tohle kamarádce či mamince v počátku rozhovoru či v jeho průběhu dostatečně zřetelně sdělit. Pokud potřebujete mluvit o nějaké konkrétní Vaší starosti, tak ji konkrétně pojmenujte. Hlídejte, aby se rozhovor nestočil jinam (tam, kam už nechcete). Pokud se stane, že se Vám povídání "vymkne z rukou", vždy můžete říci: "Rozumím, tohle je pro tebe zajímavé, a proto se chceš se mnou o to podělit (vysvětlit mi to apod.). Já se nyní potřebuju soustředit na sebe a mimčo a to, o čem si nyní povídáme se mi těžko poslouchá (není mi to příjemné....vyvolává to u mně ještě větší starosti...)." Změňte téma na neutrální, popř. odejděte,“ radí Klára Rudolfová.


3. Je císařský řez z důvody psychiky opravdu záchranným kruhem?

Mnoho nastávajících maminek bere císařský řez jako spásné řešení. A i když u nás dle zákona nelze provádět císařský řez na přání, jsou i možnosti, jak jeho „předepsání“ přeci jen dosáhnout. Například na diskuzních fórech si takto radí maminky, co mají říci u psychologa či psychiatra, aby jim byl oficiálně od lékaře doporučen císařský řez z důvodu psychických obtíží. Ovšem o jeho prospěchu nejsou přesvědčeni ani sami psychologičtí odborníci. Například Rien Verdult, belgický psychoterapeut specializující se na prenatální psychologii, připomíná, že by ženy měly důvěřovat svým instinktům. A také hledat pro porod místo, kde mohou rodit podle svých představ, kde se budou cítit dobře, s někým, kdo je podpoří a pomůže v případě komplikací. Takovým místem nutně nemusí být domov, jak si některé ženy myslí. Takovým místem může být i porodnice, kde bude ženě oporou manžel, matka, kamarádka nebo porodní asistentka. Ta může navíc ženu provázet celým těhotenstvím, odpovídat na všechny její otázky a pomoci ji zbavovat se strachu, který se může kdykoli objevit.


4. Ptejte si, i když se cítíte trapně

Můžete mít do detailu teoreticky nastudováno, jak porod probíhá a přesto se už při jeho začátku můžete cítit zaskočena. Nebo vás naopak přepadají vzpomínky na minulý porod a máte tak pocit, že už vás nic nemůže překvapit. Jenže ani špatné zkušenosti či načtené příběhy z internetu, nezajistí, že se vám v hlavě nevynoří nové a nové otázky a nejistoty. Nebojte se proto na všechno, co vás napadne zeptat vašeho gynekologa, praktického lékaře nebo porodníka. Že si budete připadat nepatřičně, když se bude vyptávat na každou „maličkost“? A proč byste měla? Odborníci jsou tady od toho, aby vám vše vysvětlili. Já osobně si taky občas připadám hloupě, když se vyptávám na každou prkotinu, ale na druhé straně si říkám, že stejně jako je moje práce shánět informace, jejich prací je sice dělat všechno ve prospěch můj a mého miminka, jenže ne vždy to znamená, že jejich názor se slučuje s tím mým. A máma proto bych měla být o všem důkladně informována, abych se mohla zodpovědně rozhodnout.

5. Co se vezmete z předporodního kurzu, je jen na vás

Když jsem přemýšlela nad tím, zdali navštívím předporodní kurz a jestli do něj budu chodit sama nebo s partnerem, mé okolí se jako vždy rozdělilo na dva tábory. „Do doby, než jsem nastoupila na první lekci předporodního kurzu, jsem porod vnímala jako přirozený a vcelku bezpečný proces. Porodní asistentka mě ale při popisování nejrůznějších černých scénářů, co vše se může stát během nebo po porodu, tak vyděsila, že jsem se porodu začala opravdu obávat,“ vyprávěla mi sestřenice. Naopak kamarádka si zase jeho návštěvu velmi pochvalovala: „Neměla jsem obavy, že by se něco zvrtlo, ale z toho, že přijde bolest. Paradoxně jsem se nejvíc bála zavádění kanylky, klystýru a šití po nástřihu, než samotného porodu. Na kurzu mi ale vše velmi názorně vysvětlili, takže jsem věděla, do čeho jdu, co můžu očekávat a čím zmírnit bolest. Doma jsem se tak důkladně díky tomu mohla připravit a udělat si jasno i v porodním plánu. Cvičila jsem s aniballem a psychicky se nachystala plně důvěřovat personálu porodnice.“ Ať už tak máte obavy z čehokoliv, co se porodu týká, je důležité nevnímat informace černobíle. „Pokud rodíte poprvé, předporodní kurz vám poskytne informace a určitý nácvik, ale nepřenese zkušenost. Pokud je strach veliký, určitě vyhledejte psychologa nebo psychoterapeuta a o svém strach mluvte. Je důležité, aby psycholog nebo psychoterapeut, kterého navštívíte, na vás působil dobře a dostavila se potřebná důvěra. Společně se domluvíte na postupu, co dál - a to právě tak, abyste byla před porodem v potřebném klidu,“ dodává na závěr psycholožka Rudolfová.

A pokud se vám článek líbil a rádi sledujete náš blog, budeme moc rády, pokud nám dáte svůj hlas v anketě MAMAblog roku. Odkaz na hlasování zde. Najdete nás v kategorii Lifestyle :)