Oblíbené knihy z naší dětské knihovničky

Protože já sama jsem odmala byla velký čtenář, snažím se ke čtení vést také Anet. Ráda bych vám napsala, že vydržíme hodiny a hodiny si prohlížet obrázky a vyprávět příběhy. To by ale nebyla pravda. Anet je totiž velmi živé dítě, které je dost těžké udržet chvíli v klidu. A ač si ráda knížky prohlíží, tak u  nich zdaleka nevydrží tolik času, kolik bych si představovala. Ale doufám, že se časem k tomu propracujeme, protože nakupování knížek mě z těch všech nákupů baví nejvíce. Proto bych vám chtěla ukázat naše oblíbené knížky, které čteme před spaním a další tipy z naší knihovničky, jež vás mohou inspirovat. Myslím, že zvlášť teď před Vánocemi se to může hodit.

Velryba Gerda
Kdo nemá Gerdu, jako by na Instagramu nebyl :))) Ne vážně to, že je Gerda tak oblíbená má jednoduché vysvětlení. Má ty nejkrásnější ilustrace, jaké jsem kdy viděla. Navíc má hezky zpracovaný příběh, který se dobře čte před spaním i malinkým dětem.

Rok v lese
Je další knihou z kategorie nádherných ilustrací. Na této knížce mám také ráda, že příběh si tvoříte podle sebe a vyprávění je tak pokaždé jiné. Záleží jen na vaší fantazii a jak moc se necháte obrázky vést. Já plánuji k Vánocům ještě dokoupit Rok ve školce a nově vyšel i Rok na vesnici.


Malý princ
Ano, to není typická knížka pro batole. Ale je to dětská kniha, která podle mě nesmí chybět v žádné knihovničce. Za mě je to povinná četba pro všechny děti i dospělé. Můžete jí číst ve třech, v desíti, patnácti, třiceti, padesáti a pokaždé si v ní najdete něco jiného, svého a objevíte, jak je geniální a moudrá.


Zábavné  magnety - Zvířátka v ZOO
Tuto knihu jsem vám ukazovala ve stories na Instagramu. Je to interaktivní knížka, která má 4 strany, na které můžete k již nakresleným zvířatům doplňovat ty magnetické či jejich jídlo, ošetřovatelé apod. Naší Anet na tom baví, že může do děje sama doplňovat magnety.
Čmárání pro radost
Ano, jak název napovídá, tak s touto knihou si nebude číst, ale malovat. Je určená pro dospělé, kteří jsou stejně jako já na kreslení leví a chtěli by si s dětmi malovat a něco je naučit, tak je i pro děti samotné, které se podle ní mohou učit kreslit samy. My aktuálně máme knížku teď pro mě, abych mohla Anet něco "načmárat" podle ní a myslím, že tak za 2 roky si v ní bude kreslit a vybarvovat Anet sama.Anetka Kaňoková v lese
Jestli chcete někomu věnovat osobní knížku, tak právě tento typ z vydavatelství Modrý slon je to pravé. Anet tuto knihu dostala od našich přátel hned po narození a byl to rozhodně jeden z těch nej dárků. Do jednoduchého příběhu je doplněno jméno dítěte, které při objednáni napíšete a pak vlastně čtete knihu přímo pro něj, což je podle mě milé.Malý nočník, malá hovínka
Sice se nás ještě téma nočníku netýká, ale tuhle knížku jsem doma už musela mít. Šoupací a povytahovací knihy od Svojtky chválím kudy chodím a kdybych to někdy spočítala, tak jsem za poslední rok u nich utratila snad už jednu celou mateřskou :)) A tato o nočníku je nejen skvěle zpracovaná, ale i vtipná.Minipedie a další poznávací knihy od Svojtky
Série jejich interaktivních knížek u nás zabírá celé dva šuplíky, takže vám na fotkách ukážu, jen některé. Myslím, že k nim stačí říct, že jejich knížky jsou návykové jak pro děti, tak rodiče.


Hádej, jak moc tě mám rád
Zatím vybírám Anet většinu knih na základě ilustrací, které mě osloví v obchodě nebo třeba na Instagramu. Ale ač doma ČT Déčko moc nepouštíme, tak jsem na něm dvakrát zahlédla tento seriál pro děti a ta animace mě nadchla. Proto, když jsem u Svojtky při mém dalším nákupním řádění uviděla i tuto knihu známou právě z televize, musela jsem jí hned koupit.Zlatá edice pohádek
Ještě, když jsem byla těhotná, objevila se na novinových stáncích tato série Disney knížek, které jsem každý týden postupně kupovali. Doma jich máme asi dvacet, ale s Anet si prohlížíme a čteme zatím jen některé. Její největší favorité jsou Lví král, Dumbo, Kniha džunglí a Bambi.


A ještě tady mám pár tipů, pro už trochu větší děti než je Anet. Myslím, že tyto knihy u nás budou v kurzu ve školkovém věku:

Nebojme se bát
Každé dítě má nějaké strachy a je na nás na rodičích jim s nimi pomoci. Proto dětská psycholožka sepsala v příbězích a říkankách návody "zaklínadla", jak se strachy pracovat. Za mě je to takový praktický návod pro rodiče, jak reagovat, když dítě přijde, že má pod postelí bubáka.Už nechodím na nočník
Další tip na knížku pro starší děti a další záchodová tématika :) Asi je znát, že mám už teď z odplenkování, nočníku, toalety atd. respekt. Zásobím se proto dopředu knížkami, které doufám, že mi pomohou to celé Anet hravou a vtipnou formou vysvětlit.O čem sní princezna Elly Sky
V této knize nenajdete klasické ilustrace, ale originální fotografické koláže. Dojemný příběh vážně nemocné holčičky, kterou může zachránit jedině zázrak je snovým vyprávěním o naději a hlavně fantazii. Fantazii, kterou bychom měli v dětech co nejvíce rozvíjet.A jaké jsou ty vaše nej? Podělte se o ně v diskuzi na Instragramu:)