Miniseriál s psycholožkou o ženské cykličnosti: 1. díl) Jak souvisí ženský cyklus s naší náladou

Na úvodní fotce vidíte, jak snadno se nám může během jednoho dne proměnit nálada z veselé, euforické a extrovertní na melancholickou, zamyšlenou s pocity se nejraději někam ukrýt. Ano, my ženy jsme často jako jarní počasí. Jenže ne vždy naše změny nálad souvisí s naší povahou nebo vlivy okolí. Někdy za to prostě můžou hormony! Jasně o určitých změnách chování při menstruaci a o citlivosti během PMS (premenstruační syndrom) je známo. Hlavně o PMS se často v ženských časopisech píše. Jenže co ty ostatní dny a týdny? To se nic neděje. Ale no tak, ženy, nenechme se ošálit, že jindy na nás ty hormony vliv nemají. Mají.Ovšem jak velký a kdy, to už je otázka na doktorku psychologie. Proto jsem opět požádala PhDr. Lucku Lebduškovou, kterou z mého blogu už znáte a společně jsme se dohodly, že vám trochu přiblížíme i taje ženské psychiky v souvislosti s menstruačním cyklem. A podívame se nejen na to, jak se v různých čási cyklu cítíme my, ženy, ale tak se budeme snažit přijít na kloub tomu, proč jsme někdy milující manželky a jindy nás náš drahý rozzuří i mlasknutím nebo proč někdy dětem tu čokoládu prostě dáme a jindy ani omylem či proč jsme schopné se najednou postavit šéfovi, zatímco jindy vezmeme dobrovolně práci i za dva. Musím přiznat, že mě tenhle výlet do nitra naší psychiky hodně baví. Myslím, že je fajn chvíli pitvat jen svoje prožívání, když se jindy celé dny zabýváme tím, jak se mají a co cítí ostaní (hlavně pak děti, že:-)).

Spousta žen má pocit, že menstruační cyklus znamená jen to, že jednou za měsíc máme několik dní menstruaci. Ty o něco informovanější vědí, že k tomuto tématu patří i téma ovulační fáze, která je zásadní pro početí miminka. No a pokud bychom chtěly z naší cykličnosti vytěžit maximum, je dobré se na sebe jako ženu podívat skrze všechny fáze jejího menstruačního cyklu. Naše tělo nás ovlivňuje stále. Tak, jak jdeme životem, stále se v nás mění hladiny hormonů, které ovlivňují nejen naši menstruaci, ale i naše chování, nálady, chutě, touhy, potřebu spánku i výkonnost.

Fáze cyklu, jak se měníme a jak nám naši muži "rozumí"

Každý cyklus začíná fází menstruační, která je vidět nejvíce. Další fází je fáze dynamická, po ní přichází fáze ovulační a po ní předmenstruační a následuje zase fáze 1.

Když bychom se na náš cyklus podívaly z pohledu čtyř ročních období, pak je první fáze po menstruaci fáze jara, kdy je žena plná síly, vitality, „rozkvétá“, narůstá její energie, je svěží, výkonná a plná sil. Tato fáze se také jmenuje dynamická a je to fáze, kdy máme nejvíce energie, jsme nejvíc zaměřené na výkon, zvládáme spoustu věcí a jsme zde nejvíce podobné mužské výkonově orientované povaze. Potřebujeme méně spát, jsme organizované a jasné a pro muže nejlépe srozumitelné :-)

Druhá fáze je fáze ovulační, neboli léto. Vše zraje, je krásně, i my jsme v této fázi rozkvetlé a naše směřování je směrem ven. Toužíme po společnosti, po kontaktech, toužíme zářit, jako to letní sluníčko.

Třetí fáze, podzim, fáze předmenstruační, neboli kreativní je fáze, kdy se opět začínáme směřovat do sebe. Jsme pohroužené více do nitra a máme schopnost vidět věci, které jindy nevidíme. Některé z nás jsou v této fázi více kritické, až nepříjemné, v této fázi vidíme, co se nám na našem životě nelíbí a co je potřeba změnit. Muži toto období nemají rádi, protože "na nich pořád hledáme chyby" :-). Žena je i více unavená a odměřená a chce se pohroužit do sebe a „mít pokoj“ :-)

Poslední fáze, fáze „zimy“. Žena touží po klidu, stejně jako příroda v zimě. Má méně energie, potřebuje více spát, odpočívat a nabírat síly do dalšího cyklu. V této fázi je však nejblíže své ženské podstatě, své intuici a vnitřní moudrosti.

K čemu je dobré to vědět?

Mnoho žen v dnešní době trpí silnými menstruačními bolestmi, případně i bolestivou ovulací. Tím, že v naší době jsme zaměřené více na výkon a moc nerespektujeme svoje tělo, začíná nám dávat signály právě třeba v této podobě. Jakmile se na sebe začneme dívat i skrze dary svého cyklu a přizpůsobíme se své přirozenosti, náš život to může velmi obohatit.

Více k tomuto tématu najdete v knížce Rudý měsíc a Cyklická žena od Mirandy Gray, nebo na webu www.cyklickazena.cz