Tipy na letní dobrodružství s dětmi

Když jsem zakládala #nesedimdomasdetmi bylo mou myšlenkou vám dávat tipy na výlety, místa a akce, které se dají podnikat s dětmi a hlavně budou bavit obě strany - rodiče i děti. Což si řekněme na rovinu není vždy úplně samozřejmé. Nevím, jak vy, ale mě většinou moc ty primárně "dětské" akce nebaví. Snažíme se proto naše cestování řešit tak, aby si v tom každý našel to své. A přesně takovým výletem byla i návštěva vodní nádrže Pastviny. Ono to tam totiž není jen o té vodě...
A protože je těch vodních nádrží u nás několik, rozhodla jsem se vám ukázat, proč je dobré je navštívit a nemusíme se tak nutně bavit jen o Pastvinách. Ono sami uvidíte, že navštívíte tu první, třeba co máte nejblíže a pak budete jezdit na další a další:) Sepsala jsem vám proto pár důvodů, proč byste toto léto měli věnovat poznávání našich vodních elektráren...1) Všechny vodní elektrárny se nachází v krásné přírodě
Ať už se pojedete podívat kamkoliv, všude na vás bude čekat nejen čistá voda, ale i okolní nedotčená příroda. Projít se tak můžete nejen okolo přehrady, ale i záměrně zabloudit po okolí.


2) Většina vodních elektráren nabízí i prohlídku uvnitř. A to je zážítek nejen pro tatínky.
Na Pastvinách se sice prohlídka vodní elektrárny nekoná, ale asi před 4milety jsme s mužem absolvovali prohlídku vodní elektrátny Dlouhé stráně a to jsem dokonce vydržela i já jako antitechnický typ poslouchat celou dobu a pozorovat. A jsem si jistá, že toto by bavilo i děti. Tohle spojení zábavy a přirozeného poznávání vyhledáváme cíleně často. Nejen děti, ale i my jsme rádi, že se něco dozvíme a tím, že se nejedná o mentorování jako ve škole, ale nenásilné a často praktické učení, v těch hlavách toho zůstane mnohem více:) No schválně, kdo z vás ví, jak vůbec ten koloběh vody doopravdy funguje nebo k čemu slouží turbína?


3) Místo přeplňěného koupaliště se vykoupejte v přehradě. A pujčtě si lodičku nebo šlapadlo, paddle board, motorový člun apod.
Nejen, že tam nebude tolik lidí, ale rozhodně si budete mnohem víc připadat jako na dovolené než na městském koupališti. My si na Pastvinách půjčili šlapadlo a i když jsme mysleli, že ho s a Anet tak do půl hoďky vrátíme, nakonec jsme na něm strávili přes hodinu a půl.


4) Využijte další atrakce jako jsou například bobová dráha nebo vláček
Zrovna na Pastvinách byla úžasná bobová dráha. Nebo vláček, který objížděl celou přehradu. Na ostatních přehradách jsou zase jiné atrakce a tím to cestování po nich získává na dynamičnosti. Na každé najdete něco jiného, co vás zaujme a třeba jako my oceníte, že někde se jede k nádrži autobusem (Dlouhé stráně) a je zde bombastický výhled nebo třeba, že na Pastviny se nemusíte objednávat, ale můžete přijet kdykoliv.


5) Když už dobrodružství, tak pořádne. Co takhle se ráno probudit s výhledem na vodu?
 Musím přiznat, že zpětně je mi líto, že mě tato možnost nenapadla dřív. Ale jak jsem psala na instagramu, já jsem od Pastvin absolutně nečekala, že to bude takto pro turisticky zmáknuté místo. A teď je mi líto, že jsme si tam neobjednali aspoň na jednu noc chatku. U přehrady je i kemp, takže spát můžete i pod stanem. Což je zase pro děti takové to pravé letní dobrodružství. A myslím, že zvláště trochu větší děti ocení, když si budou moct zkusit stanování a to ještě na jedné z přehrad, protože to podle mě k těm letním dětským zážitkům patří.


6) Dejte cestováním po vodních nádrží směr a udělejte z toho bojovku
Vzpomínám si, že televize Déčko každým rokem pro děti připravila takovou hru, kdy měly děti na různých místech republiky sbírat nějaké kódy (nebo něco podobného, nepamatuji si přesně, protože jsem na to viděla vžd jen reklamu, ale sami jsme se toho neúčastnili, protože je Anetka ještě malá) a pomoci těch pak se zapojit do hry o záchranu planety Země. No a tak nějak podobně mi přijde i myšlenka projektu Léto krajinou s ČEZ. Navštěvujete vodní elektrárny a sbíráte razítka. Za tři razítka z mapy pak můžete vyhrát balík cen. Hlavně ale děti učíte, že energie jako voda a elektřina nejsou samozřejmostí otočením kouhoutku nebo zmáčknutím tlačítka, ale nějak je musíme získávat. A že to získávání musí být s ohledem na přírodu a na to, co zde pro další generace zachováme.

Před námi je ještě celá polovina prázdnin, tak třeba aspoň ty tři výlety by se daly stihnout, co říkáte?:)

Soutěžím s mall.cz