Vánoční seriál: Tipy na dárky pro děti - 1) díl stavebnice

Stejně jako loni jsem se rozhodla vám dát pár tipů na dárky pro ty naše prcky k Vánocům. A protože vám vždy doporučuji jen ověřené věci, budou to všechno hračky, které máme doma a jsme s klidným srdcem vám je mohu z nějakého důvodu doporučit. A věřte, že u nás hračky prochází zatěžkávacím testem, co se týče Anet:)  A protože těch tipů, co si myslím, že by vaše děti ocenily je opravdu dost, rozhodla jsem se udělat vánoční seriál a rozdělit hračky do několika kategorií. Bude to přehlednější a taky vám můžu ukázat hračky, jak  pro batolata, tak i dvouleťáky a výš. 


A začneme kategorií stavebnic. Různé kostky a 3D stavebnice jsou podle mě vhodné už tak od 6 měsíců, kdy dítě podněcují k úchopu, fyzické aktivitě nebo třeba v našem případě i lezení a sezení, jako v případě obyčejných pěnových kostek, což byla první stavebnice, kterou Anet měla. Později pak stavění rozvíjí sensomotorické dovednosti, prostorovou představivost a dítě se na nich učí prvotní základy fyziky a že existuje něco jako menší, větší a zemská přitažlivost:)))


1) Pěnové kostky
My jsme Anet pořídili v půl roce tyto úplně obyčejné pěnové kostky za pár korun. Myslím, že v tomto případě je celkem jedno, jaké kostky pokud jsou dostatečně měkké pořídíte. Já ta naše kupovala třeba na mall.cz, protože tam tehdy na ně byla nějaká akce :) Naše Anet je ze začátku stejně hlavně strkala do pusy:) Postupně se ale naučila z nich stavět věž.


2) Mega bloks
Ano, nejsem zastáncem plastových hraček. Ale taky nejsem fanatik a když chci jako jedny z prvních kostek něco lehkého, nezbývá mi než sáhnout po plastu. A tyto kostky od Mattel u nás doma jednoznačně obstály. Kostky z řady Mega bloks od Mattelu bych přirovnala k velkému legu:) Kostky jsou opravdu lehoučké, velké a snadno do sebe zapadnou.
                           

3) Dřevěné kostky
Klasické dřevěné kostky, které si asi i vy pamatujete ze svého dětství jsme Anet pořídili jako další. Tyto z proprcky.cz jsou malé, nejsou těžké a jsou vyrobené u nás v ČR. Výhodou je, že mají také papírový tubus, do kterého je zase můžete rychle uklidit. Myslím, že tento typ kostek je takový evergreen, který dětem vydrží dlouhá léta a bude je pořád bavit. Na proprcky.cz navíc mají teď tento typ kostek udělaný jako křídový, takže na ně děti mohou i krestlit a to je další level zábavy.
                       
4) Sensory blocks
Musím přiznat, že k této hračce jsem byla při jejím objednávání velmi skeptická. Říkala jsem si, jestli to vůbec bude Anet bavit a že přeci jen je to dost peněz za 16 kusů kostek. Když pak sensory blocks přišly a já je rozbalila, ještě mě vyděsilo, že se mi ta tekutina v nich nebo ten písek všude rozleje a rozsype až s nimi Anet o něco třískne. A netrvalo dlouho a Anet s jednou kostkou opravdu hodila tak, až se na průhledné fólii udělala rýha. Myslela jsem si, že to ta kostka nemůže přežít. Ale přežila a žije dál a to už několik měsíců. A několik měsíců si s ní každý týden i Anet hraje. Hračka, o které jsem myslela, že bude ležet v koutě je využívaná nejen jako stavebnice, ale také jako pomocník při učení barev a rozeznávání skupenství. Anetka už krásně pozná, co je tekutina, co písek a přes jaké sklíčko se může dívat na svět barevně. Kostky staví nejen na sebe, ale i vedle sebe a vytváří něco jako Velkou čínskou zeď, po které chodí zvířátka. A taky se hezky učí, které tvary do sebe při různém natočení zapadají. Jestli máte tu možnost, doporučuji tutu hračku koupit na kidtown už i menším dětem (tak od 18 měsíců), protože s nimi rozhodně poroste a bude je bavit třeba i to, jak každá náplň vydává jiný zvuk. A ještě takový tip na jednu výhodnou akci na kidtown.cz můžete právě zakoupit za zvýhodněnou cenu Sadu s velkým S, ve které k těmto sensory blocks dostanete zrcadlové kostky mirror blocks.

             

5) Domečky pro zvířátka
Ano, toto není klasická stavebnice, ale jsou to takové kartonové domečky pro dřevěná zvířátka, která můžete stavět na sebe a zvířatk do nich umisťovat podle barev. Krabičková věž značky Petitcollage z chytraopicka.cz je podle mě super pro děti ve věku od 1 do 2.5 let, kdy děti bude bavit i otevírání a zavírání hlavního domečku na magnet. Mě se strašně líbí, že když si Anet s hračkou dohraje, sama jednotlivé kousky domečků poskládá do sebe a uklídí je do hlavního domečku, který máme vystavený a je to zároveň i hezká dekorace.
                 

6) Resources
Tuhle stavebnici bych doporučila spíše pro větší děti. Za mě tak od 3 let nahoru. A dle našich zkušeností si myslím, že zaujme spíše kluky. Podle mě mají to reálné stavění více v krvi:)) Nebudu lhát, že Resources si stavění žádá více zručnosti a taky trpělivosti a to pro naši Anet zase tolik není. Na druhou stranu u hračky oceňuji, že si zakládá na realnosti s jakou vyobrazuje zdroje, které představují ve stavebnici základních 7 prvků, které se nachází skoro na každé stavbě v městě. Stavebnice je gumová a není u ní potřeba žádných spojů. A myslím, že se v tomto typu stavebnice najdou spíše i tatínci než maminky, protože já třeba byla při skládaní několika obrazců dle návodu fakt bezradná :))