Tipy, jak s dětmi zvládnout cestování bez tabletu či zahnat "nudu" doma

Pokud nás sledujete pravidelně na instagramu, tak víte, že s Anet hodně cestujeme. Autem, vlakem i letadlem. Někdy dále, někdy jen za humny. Pořád ale u nás platí, že naše 2,5 letá Anetka příliš v dopravních prostředcích nespí. Takže volíme všemožné způsoby, jak jí zabavit. Nejsem zastáncem tabletů nebo mobilů pro děti. Dokonce ani nejsem nadšená z oné elektronické tužky, která válcuje celý instagramový svět. Jsem raději, když dítě místo bezduchého klikání nebo poslouchání vyprávění někoho cizího, o tom co okolo sebe vidí či si právě v knížce prohlíží, si chce povídat se mnou jakož to s rodičem. Líbí se mi propojení, když to o čem si čteme, si může dítě rovnou i zkusit namalovat a nenásilně se učí analyzovat a syntetizovat. Nejsem ovšem žádný dogmatik a tak ani u nás doma se to někdy neobejde bez youtube na mobilu. Jen prostě myslím, že takových dvacet minut na něm by mělo takto malému dítěti k uklidnění nebo zabavení v kritických situacích stačit. Co ale dál, když cestujete několik hodin? Nebo třeba jdete s dítětem na návštěvu, kde ho budete muset nějak zabavit?
Koukněte, čím aktuálně se teď snažíme v takových situacích Anetku zabavit my. Pamatujete si na časopisy z dětství? Já ano!!! Pamatuji si na Mateřidoušku,  Čtyřlístek, Méďu Pusíka a Mickeyho Mouse. A jelikož je mi dávno přes třicet je tento výčet dětských časopisů z doby mého dětství asi kompletní. Víc toho na stáncích nebylo. I tak si ale doteď pamatuji, jak mi vždy mamka koupila Méďu Pusíka za odměnu, když jsem s ní jela do práce. Byl to pro mě svátek. Všechny ty roztomilé grafiky, spojovačky, vystřihovánky a když jsem byla větší, tak i komiksy v Mickey Mousovi, které jsem si už pak sama četla. Bylo to něco tak vzácného a ceného. Párkrát do roka se vyskytlo, že k časopisu byl přibalen i dárek. A to bylo jako na Vánoce. Obrovskou radost dítěte, které dostane nejen oblíbené čtení a kreslení, ale dokonce i tématickou hračku, si asi dokážete živě představit. Dokonce jsem měla ty časopisy až do nějakých mých 12ti let všechny schované jako poklad v krabici. Tak důležitý kousek mého dětství to byl.


A teď si představte, jaká byla si moje reakce, když mě z vydavatelství Egmont oslovili, že by chtěli Anetce poslat nějaké dětské časopisy k recenzi. Je jasné, že tento návrat do dětství byl přijat s nadšením. Ale dost už mého sentimentálního vzpomínání. Hlavní je, jak byly časopisy přijaté Anetkou.

Z Egmontu mi poslali 4 kusy časopisů, z nichž každý je tématicky jiný. Všechny jsme otestovali v praxi, ať už na vánočních cestách do Krakova, na rodinných návštěvách či v klidu doma, když jsme potřebovali nějak smysluplně vyplnit volný čas. A vzhledem k tomu, že je Anet ještě malinká a je to typická holka, nejvíce se u nás potkaly s nadšením výtisky časopisu Barbie a Disney Princezny a My Little Pony.


Níže jsem dala dohromady souhrn věcí, které na časopisech nejvíce oceňuji a proč se vyplatí je podle mě koupit.

1) Pokaždé něco nového
Knížky na cestovaní jsou fajn, ale většinou je už dítě z domu zná a tak se může stát, že třeba nebude mít náladu si znovu číst to samé. Kdežto nový časopis, který vidí poprvé je věc neprobádaná, kterou stojí za to prozkoumat. Časopisy jsou pokaždé balené s dárekm (o tom později), takže jsme vždy Anet nechali, aby si celou nadílku sama rozbalila. Už jen samotné rozbalování zabralo několik dlouhých minut, kdy se Anet zabavila. A to jsou plusové body nejen na cestách.


2) Všichni milujeme dárky
Kdo by nemiloval přibalené překvapení a dárečky. Anetka doteď lítá s fotoaparátem Barbie, do kterého, když se podíváte a cvakáte, tak se vám zobrazuje fotopříběh (za mě úplně boží) a říká "vyfotím maminku". Celkově k časopisu Barbie bylo asi nejvíce dárečků a Anetka si vyhrála i se sadou látek a krejčovskou figurínou. U časopisu Disney princezny zase byla rouška, hůlka a další propriety pro princeznu na maškarní ples. To si hned nasadila a lítala tady se stuhou jako gymnastka:)A o hůlce už několik dní poslouchám, že má hůlku jako Sula (kdo sleduje Binga, pochopí:))) Jen tedy u toho létajícího poníka jsem jí uplně neuměla vysvětlit, cože to vlastně je, takže se nakonec spokojila s vysvětlením pohádkového letajícího koníka aká My Little Pony:)) Prostě dárečky udělaly notnou radost a zabavily jí na řádnou chvíli. A je mi jasné, že kdybych byla dítě, tak si taky budu časopis pro sebe vybírat podle nich. Nooo. Vlastně se stačí vzpomenout, že já sama jsem si třeba kvůli termální vodě ve spreji často koupila letní číslo nějakého dámského magazínu :)))


3) Krátké čtení ideální pro malé děti
Anetka ani u knížek nevydrží dlouho poslouchat jeden příběh. Takže oceňuji, že v časopise jsou krátké příběhy, u kterých Anetka vydrží udržet pozornost.


4) Grafika oblíbených postaviček
Co si budem nalhávat televizní hrdinové táhnou. A taky samozřejmě ti od Disney a známé hračky. Není proto divu, že se Anetce ze všech časopisů nejvíce líbí ten Barbie a Disney princezny, když hlavní hrdinky už zná z domu a z knížek. Má k nim tak větší vztah a snadněji se proto vtáhne do děje příběhů nebo úkolů, které v časopise jsou.


5) Omalovánky, stříhanky a další zábava pro kreativní vyřádění
Považuji za skvělé, že ve všech časopisech, které jsme od Egmontu k recenzi obdrželi byl dán velký důraz na kreativní využití volného času. Je zde hodně úkolů, které nutí děti k zamyšlení a také k podání nějakého výkonu ať už na poli zručnosti nebo třeba trénování logiky, vytrvalosti apod. Samozřejmě vzhledem k Anetčinému věku jsme nemohli společně dělat všechny úkoly z časopisu, ale něco jsme zvládli vyzkoušet. Hlavně kreslení, omalování nebo i stříhání, které Anetka trénuje či lepení samolepek jsme si užili. Ostatní úkoly jsou spíše pro starší děti. Ale třeba přiřazování obrázků už taky pomalu trénujeme. Prostě takové zábavné a nenásilné vzdělávání.


6) Ideální váha a balení na cesty
Zvláště pokud řešíte třeba na dovolenou každé zavazadlo je super, že když už časopis splní svůj účel, můžete ho vyhodit a netaha s sebou zpátky a ušetříte tak cenné místo.


7) Recepty pro vaření s dětmi
Pokud jako naše Anetka milují vaše děti pomáhání v kuchyni, budou nadšené z receptů, které jsou záměrně vybírané tak, aby je zvládly i děti. Tak nebojte, podle zadání je pochopíte a zvládnete i vy, takoví kuchyňští antitalenti jako já.


8) Komiks jako jiný způsob vyprávění
Já osobně komiksy miluji. Sama si třeba kupuji ty o českých dějinách, apod. Anet samozřejmě těch spoustu obrázku zaujalo, ale řekla jsem si, že to zkusíme s komiksem jinak a nečetla jsem jí ho tak, jak je psaný, ale naopak jsme si podle obrázku samy dvě zkoušely vymýšlet děj. Což v praxi znamenalo, že jsem se jí hodně ptala, co si myslí, že ta paní dělá, kam jde, jakou má naladu, co to je za kamarádku atd...Přišlo mi to jako taková zábavná forma rozvoje, vzdělávání, rozšiřování slovní zásoby a práce s imaginací.